Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą obniżoną stawkę CIT w 2017 r.

Z początkiem przyszłego roku obowiązywać zacznie obniżona z 19 do 15 proc. stawka podatku dochodowego od osób prawnych. Nowelizacja skierowana jest do małych podmiotów oraz podatników dopiero rozpoczynający działalność.

Poniedziałek 10.10.2016 | czytaj całość

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania wejdzie w życie za około miesiąc!

Pan Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Ordynacji Podatkowej w dniu 7 czerwca 2016 r. Większość nowych przepisów wejdzie w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Wśród nich tzw. "klauzula generalna" przeciwko unikaniu opodatkowania.

Piątek 10.06.2016 | czytaj całość

Nagrody i premie z dochodu mogą stanowić koszty uzyskania przychodów

Naczelny Sąd Administracyjny w dniu 1 lutego 2016 r. podjął uchwałę, w której stwierdził, że wypłacane pracownikom nagrody i premie z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym mogą stanowić koszty uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych w miesiącu ich wypłaty.

Środa 13.04.2016 | czytaj całość

Od 1 kwietnia nowa wysokość składki wypadkowej

Od dnia 1 kwietnia 2016 r. rozpoczyna się nowy rok składkowy, który będzie trwał do końca marca 2017 r. Sposób ustalenia stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe zależy od liczby ubezpieczonych zgłoszonych do ubezpieczenia wypadkowego, wpisu do rejestru REGON oraz złożenia informacji ZUS IWA za trzy kolejne, ostatnie lata kalendarzowe.

Wtorek 12.04.2016 | czytaj całość

Ostatnio otwierane strony

« Powrót do kalendarza wydarzeń
« Powrót do listy wydarzeń w tym dniu
14
stycznia
2011
W jaki sposób można zwiększyć koszty uzyskania przychodu? (PIT)
Kategoria: Informacje podatkowe

Jak wiadomo im wyższe koszty uzyskania przychodu, tym niższa podstawia opodatkowania, co skutkuje mniejszą daniną dla fiskusa. Koszty te możemy zwiększyć dzięki zastosowaniu optymalnego sposobu amortyzacji.

 

Zgodnie z Dz.U. 2010.219.1442, amortyzacji podlegają:

 

z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

 

  1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
  2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
  3. inne przedmioty

 

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

 

Jednostka gospodarcza może stosować różnorodne metody amortyzowania środków trwałych z których wyróżniamy:

 

  • liniową
  • degresywną
  • podwyższonych stawek przy użyciu współczynników
  • stawek indywidualnie ustalonych
  • jednorazowego odpisu

 

Jako podsumowanie proponujemy ciekawy przykład, który łatwo zobrazuje nam kilka możliwości amortyzacji samochodu osobowego o wartości 60 tys. zł:

 

Pierwszą z nich wyznaczamy ze stawek zamieszczonych w PIT i wynosi ona 20 proc., rocznie zatem do kosztów moglibyśmy zaliczyć 12 tys. zł.

 

Mamy możliwość podwyższenia stawki maksymalnie do 28-procentowej, gdy samochód byłby szczególnie eksploatowany. W tym przypadku do kosztów uzyskania przychodów rocznie moglibyśmy zaliczyć 16 tys. 800 złotych.

 

Można również zastosować stawkę indywidualną,  w wypadku gdy samochód używany był co najmniej przez 6 miesięcy przed jego nabyciem lub jeśli przed wprowadzeniem go do ewidencji ponieśliśmy wydatki zwiększające wartość auta o co najmniej 20 procent. W takiej sytuacji możemy zastosować stawkę 40-proc. i zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu 24 tys. złotych.

 

Źródło: www.interia.pl

 

 


Usługi powiązane z tym tematem:


Dołącz do nas

Wsteczdo góry
Poleć stronę:
Wiadomość nie została wysłana
Wypełnij właściwe pola
Dziękujemy za polecenie naszej strony znajomemu
* Adres e-mail odbiorcy
* Adres e-mail nadawcy
Zarejestruj
Rejestracja użytkownika się nie powiodła
Nazwa użytkownika jest już używana
Hasła nie są identyczne
Wypełnij właściwe pola
Użytkownik został utworzony
Wpisz adres e-mail
(minimum 6 znaków)
*- wymagane pola