Od 1 stycznia 2017 r. zapłata gotówką pozbawi firmy kosztów podatkowych

Od 1 stycznia 2017 r. zostanie bardzo ograniczona możliwość rozliczeń gotówkowych między przedsiębiorcami. Jeżeli wartość transakcji przekroczy 15 tys. zł, to płatność będzie musiała nastąpić za pośrednictwem rachunku bankowego.

Środa 21.12.2016 | czytaj całość

Czas pracy w 2017 roku

Zgodnie z Kodeksem Pracy (art. 129 § 1) czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nie przekraczającym 4 miesięcy. Na tej podstawie ustala się liczbę godzin do przepracowania przez pracownika. W 2017 r. całkowity, roczny wymiar czasu pracy wynosi 2000 godziny (250 dni x 8 godz.).

Środa 14.12.2016 | czytaj całość

Minimalne wynagrodzenie w 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. nastąpi wzrost o 150 zł minimalnego wynagrodzenia za pracę pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy, które będzie wynosić 2.000 zł.

Środa 07.12.2016 | czytaj całość

Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą obniżoną stawkę CIT w 2017 r.

Z początkiem przyszłego roku obowiązywać zacznie obniżona z 19 do 15 proc. stawka podatku dochodowego od osób prawnych. Nowelizacja skierowana jest do małych podmiotów oraz podatników dopiero rozpoczynający działalność.

Poniedziałek 10.10.2016 | czytaj całość

Ostatnio otwierane strony

« Powrót do kalendarza wydarzeń
« Powrót do listy wydarzeń w tym dniu
14
stycznia
2011
W jaki sposób można zwiększyć koszty uzyskania przychodu? (PIT)
Kategoria: Informacje podatkowe

Jak wiadomo im wyższe koszty uzyskania przychodu, tym niższa podstawia opodatkowania, co skutkuje mniejszą daniną dla fiskusa. Koszty te możemy zwiększyć dzięki zastosowaniu optymalnego sposobu amortyzacji.

 

Zgodnie z Dz.U. 2010.219.1442, amortyzacji podlegają:

 

z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

 

  1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
  2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
  3. inne przedmioty

 

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

 

Jednostka gospodarcza może stosować różnorodne metody amortyzowania środków trwałych z których wyróżniamy:

 

  • liniową
  • degresywną
  • podwyższonych stawek przy użyciu współczynników
  • stawek indywidualnie ustalonych
  • jednorazowego odpisu

 

Jako podsumowanie proponujemy ciekawy przykład, który łatwo zobrazuje nam kilka możliwości amortyzacji samochodu osobowego o wartości 60 tys. zł:

 

Pierwszą z nich wyznaczamy ze stawek zamieszczonych w PIT i wynosi ona 20 proc., rocznie zatem do kosztów moglibyśmy zaliczyć 12 tys. zł.

 

Mamy możliwość podwyższenia stawki maksymalnie do 28-procentowej, gdy samochód byłby szczególnie eksploatowany. W tym przypadku do kosztów uzyskania przychodów rocznie moglibyśmy zaliczyć 16 tys. 800 złotych.

 

Można również zastosować stawkę indywidualną,  w wypadku gdy samochód używany był co najmniej przez 6 miesięcy przed jego nabyciem lub jeśli przed wprowadzeniem go do ewidencji ponieśliśmy wydatki zwiększające wartość auta o co najmniej 20 procent. W takiej sytuacji możemy zastosować stawkę 40-proc. i zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu 24 tys. złotych.

 

Źródło: www.interia.pl

 

 


Usługi powiązane z tym tematem:


Dołącz do nas

Wsteczdo góry
Poleć stronę:
Wiadomość nie została wysłana
Wypełnij właściwe pola
Dziękujemy za polecenie naszej strony znajomemu
* Adres e-mail odbiorcy
* Adres e-mail nadawcy
Zarejestruj
Rejestracja użytkownika się nie powiodła
Nazwa użytkownika jest już używana
Hasła nie są identyczne
Wypełnij właściwe pola
Użytkownik został utworzony
Wpisz adres e-mail
(minimum 6 znaków)
*- wymagane pola